PLAN DE LECTIE
Discipilna: Matematica-algebra
Titlul lectiei:Media aritmetica a doua sau mai multe numere
Tipul: lectie pentru dobândirea de noi cunostinte
Obiective operationale: La sfârsitul orei, elevul va fi capabil :
Sa cunoasca, sa scrie, sa citeasca numere rationale (fractii zecimale finite, fractii zecimale periodice ,numere naturale);
Sa efectueze calcule continând adunari, scaderi, înmultiri, împartiri, ridicari la putere cu numere naturale si zecimale utilizând proprietatile operatiilor de adunare si înmultire;
Sa respecte ordinea efectuarii operatiilor;
Sa cunoasca formula de calcul a mediei aritmetice a doua sau a mai multor numere;
Sa utilizeze formula de calcul a mediei aritmetice;
Obiective specifice lectiei:
cognitive: sa-si însuseasca formula de calcul a mediei aritmetice;
formative:sa poata determina media aritmetica a doua sau a mai multor
numere;
afective: dezvoltarea dorintei de a cunoaste cat mai bine metode de
rezolvare aplicând formula de calcul a mediei aritmetice;
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul,
observatia, munca individuala, expunerea;
Resurse: a)materiale: -manual alternativ clasa V,culegere Mate 2000(Anton
Negrila),metodica predarii matematicii în gimnaziu;
-creta alba, colorata,caiete de notite,planae, fise de lucru;
b)umane:-clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare;
-activitati frontale,individuale;
c)timp: 1 h;
Scenariu didactic:
Secventele
lectiei
Ob. de ref.
Activitati ale lectiei
Resurse
Timp
Metode
Evaluare
1.Moment organizatoric
-verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor în catalog;
-verificarea tinutei elevilor si celor necesare defasurarii orei;
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei;
1`
2.Capterea atentiei
-verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând dialogul profesor –elev,elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. În cazul în care apar diferente mari la rezultat se rezolva exercitiul la tabla;
4`
Activitate comuna
Observare sistematica a atentiei
3.Reactualizarea cunostintelor
1.2
Profesorul reaminteste elevilor faptul ca o situatie problema poate fi transcrisa in limbaj matematic, inlocuind numerele necunoscute cu simboluri;
Profesorul va cere elevilor sa reaminteasca ce înseamna a rezolva o ecuatie si sa defineasca solutia unei ecuatii;sa reactualizeze modul în care se efectueaza adunarea a doua sau mai multor fractii zecimale finite;
5`
conversatia
Aprecieri verbale
4.Informarea elevilor asupra lectiei noi
In cadrul orei de astazi vom studia lectia “Media aritmetica a doua sau mai multor numere” iar la sfârsitul orei va trebui sa stiti urmatoarele: cunoasterea formulei pentru calculul mediei aritmetice a doua sau mai multe numere , aflarea sumei a doua sau mai multe când cunoastem media aritmetica, determinarea mediei aritmetice a doua sau a mai multor numere când cunoastem suma acestora;
2`
explicatia
Observare sistematica a atentiei
5.Dirijarea invatarii
1.5
1.2
3.2
Profesorul va defini :Media aritmetica a doua sau a mai multor numere se obtine impartind suma numerelor la numarul lor.
ma(x,y)= Exemplu :ma(2,3)===2,5
ma(x,y,z)=
Exemplu: ma(0,15;1,24;2)===1,13
ma(x1,x2, …., xn)=
Observatie:Media aritmetica a doua numere rationale este mai mica decât cel mai mare dintre ele si este mai mare decât cel mai mic dintre ele si este egala cu fiecare dintre ele daca cele doua numere sunt egale.
Exemplu: 1) ma(1,24;21,36)==11,3
11,3 <21,36; 11,3>1,24
2) ma (20,3 ; 20,3)=20,3
8`
Exercitii comentate
explicatia
Observare sistematica a atentiei
Analiza raspunsurilor
6.Asigurarea feed-back-ului
3.2
1.1
Profesorul propune elevilor desfasurarea unei ac...