Referat - Asemanare

Categorie
Referate Matematica
Data adaugarii
acum 15 ani
Afisari
2962
Etichete
asemanare
Descarcari
915
Nota
6.5 / 10 - 2 voturi

Proiect didactic cl. a VII-a
Subiectul : Aplicatii – asemanare
Tipul lectiei: de consolidare a cunostintelor
I. Obiective de referinta:
sa utilizeze proprietati calitative si metrice ale figurilor geometrice in rezolvarea de probleme
sa determine, folosind metode adecvate lungimi de segment, masuri de unghiuri si arii
sa formuleze cat mai multe consecinte posibile care decurg dintr-un set de ipoteze date
sa construiasca probleme, pornind de la un model
sa identifice si sa diferentieze etapele unui rationament matematic, prezentat in diferite forme
sa prezinte in mod coerent solutia unei probleme, utilizand modalitati variate de exprimare
sa manifeste perseverenta si interes pentru gasirea de solutii noi in rezolvarea unei probleme
II.Obiective operationale:
formative:
elevii sa poata sa aplice teorema lui Thales si reciproca acesteia
elevii sa stie definitia triunghiurilor asemenea
elevii sa poata aplica teorema fundamentala a asemanarii
elevii sa poata aplica criteriile de asemanare ale triunghiurilor
B. afective:
stimularea curiozitatii si imaginatiei
dezvoltarea simtului estetic si critic
dezvoltarea atentiei concentrate si a spiritului de observatie
III.Strategii didactice:
mijloace si materiale didactice: instrumente geometrice, fise de lucru, plansa cu desene, creta colorata
metode de invatamant: conversatia euristica, metoda exercitiului, transferarea cunostintelor
Etapele lectiei
Obiective
Continutul lectiei
Strategii didactice

Metode,
procedee
Forme de
activitate
I.Moment
organizatoric
Asigur conditiile optime pentru desfasurarea lectiei
conversatia
in grup
II.Verificarea cunostintelor din lectia anterioara
II.A
II.B.1
II.B.3
Verific frontal urmatoarele notiuni:
1.Teorema lui Thales si reciproca
2.Triunghiuri asemenea-definitie
3.Teorema fundamentala a asemanarii
4.Criteriile de asemanare ale triunghiurilor
conversatia
in grup
III.Titlul lectiei si obiectivele
II.B.2
II.B.3
Anunt titlul lectiei: ”Asemanarea triunghiurilor-aplicatii” precum si obiectivele operationale
conversatia
in grup
IV.Dirijarea invatarii
V.Evaluarea progresului realizat
II.A
II.B
II.A
Propun spre rezolvare problemele urmatoare:
1.Un triunghi dreptunghic are un unghi de 32º si un alt triunghi dreptunghic are un unghi de 58º. Aceste triunghiuri sunt asemenea?
2.Daca AB(CD, AD(BC={O} si OA=7 cm, OB=5 cm, OC=4 cm, AB=6 cm, calculati OD si CD.
3.In triunghiul ABC, AD(BC, D((BC), F este intersectia dintre bisectoarea unghiului B si perpendiculara in A pe AB.
Daca {E}=AD(BF, aratati ca AB(BE=BD(BF .
4.Un paianjen isi tese panza ca in figura de mai jos. Respectand paralelismul firelor, revine el in punctul A?
A
5.Fie Ax si By doua semidrepte paralele situate de o parte si de alta a dreptei AB si C un punct al segmentului AB astfel incat =. Din A si B pleaca simultan doua puncte M si N si se misca uniform pe Ax respectiv By, primul cu a m/sec si al doilea cu b m/sec. Ce relatie trebuie sa existe intre vitezele a si b ca dreapta MN sa treaca mereu prin punctul C?
Apreciez cunostintele elevilor, notez elevii care s-au evidentiat
metoda exercitiului
conversatia
discutia libera
individual
individual
VI.Asigurarea feedback-ului
II.A.3
Propun urmatoarea problema:
O lampa B este instalata la inaltimea AB=9 m. Un copil CD, inalt ...


Copyright © Toate drepturile rezervare. 2008 - 2024 - Referatele.org