Referat - Ecuaţia de gradul al II-lea

Categorie
Referate Matematica
Data adaugarii
acum 15 ani
Afisari
4318
Etichete
ecua355ia, gradul, iilea
Descarcari
700
Nota
9 / 10 - 1 vot

PLAN DE LECTIE
Discipilna: Matematica-algebra
Titlul lectiei:Ecuatia de gradul al II-lea
Tipul: lectie de recapitulare si sistematizare
Obiective operationale: La sfârsitul orei elevul va fi capabil :
Sa cunoasca formele unei ecuatii de gradul al II-lea completa si incompleta;
Sa reproduca si sa aplice formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuatiei ax2+bx+c= 0 ,a(0
Sa anticipeze numarul de solutii reale ale ecuatiei ax2+bx+c= 0 ,a(0
Sa rezolve ecuatii reductibile la forma ax2+bx+c= 0 ,a(0
Sa aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizarii rezolvarilor
Sa manifeste perseverenta si interes pentru rezolvarea ecuatiei de gradul al II-lea
Obiective specifice lectiei:
a)cognitive:-sa-si însuseasca formula discriminantului si formula de rezolvare a
ecuatiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0 ,a(0
b)formative:-sa poata determina daca o ecuatie de gradul al II-lea are sau nu
solutii si în caz afirmativ sa stie sa le determine folosind formula de
rezolvare;
-sa prezinte într-o maniera clara, corecta si concisa, oral sau scris
succesiunea pasilor de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea
folosind terminologia si notiunile adecvate;
c)afective:-dezvoltarea dorintei de a cunoaste cât mai bine ecuatia de
gradul al II-lea
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul,
observatia, munca individuala, expunerea;
Resurse: a)materiale: -manual alternativ clasa a VIII,culegere Mate 2000
(AntonNegrila),metodica predarii matematicii in gimnaziu;
-creta alba, colorata, caiete de notite,planse,fise de lucru;
fisa de evaluare;
b)umane: -clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare;
-activitati frontale,individuale;
c)timp: 1 h; Scenariu didactic:
Secventele
lectiei
Ob. de ref.
Activitati ale lectiei
Resurse
Timp
Metode
Evaluare
1.Moment organizatoric
-verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog;
-verificarea tinutei elevilor si celor necesare defasurarii orei
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei
2`
2.Capterea atentiei
-verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor –elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferente mari la rezultat se rezolva exercitiile la tabla;
2`
Activitate comuna
Analiza raspunsurilor
3.Informarea elevilor asupra lectiei
In cadrul orei de astazi vom recapitula si sistematiza cunostintele referitoare la ecuatia de gradul al II-lea iar la sfârsâsitul orei toti elevii vor trebui sa stie sa rezolve o ecuatie de gradul al II-lea
2`
explicatia
Observare sistematica a atentiei
4.Verificarea cunostintelor
1.1
1.2
Se propune elevilor o activitate interactiva frontala în care elevii vor scrie la tabla si în caietele de notite forma ecuatiei de gradul al II-lea, formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuatiei si numarul de solutii a ecuatiei din conditiile discriminantului
4`
Activitate
frontala
Aprecieri verbale
5.Consolidarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
Se propune elevilor o fisa de lucru ce contine:
-aplicatii ce conduc la obtinerea formulei de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea
-identificarea conditiilor ca o ecuatie sa aiba solutii reale sau nu;
-exercitii de validare a conditiilor impuse discriminantului pentru ca o ecuatie sa aiba sau nu solutii reale;
-gasirea unor metode alternative de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea
30`
colaborare in grup
exercitiul
activitate pe grupe
Analiza raspunsurilor
Investigatia
6.Retentia si transferul
Profesorul propune elevilor o fisa de evaluare în care fiecare elev va avea de rezolvat o ecuatie de gradul al II-lea,activitate individuala
-profesorul va accentua astfel importanta asimilarii d...


Copyright © Toate drepturile rezervare. 2008 - 2024 - Referatele.org